Sylwetka miasta – zabytki historyczne i architektoniczne
Słowa kluczowe:
urbanistyka, morfologia, historyczność, zabytki architektoniczne
Abstrakt
Niniejsza praca jest częścią badań doktoranckich, w ramach których dążymy do zbadania rdzeni reprezentowanych przez budynki kultowe włączone do dziedzictwa UNESCO i te o dużym znaczeniu dla sylwetki miasta, z których część znajduje się również na Liście zabytków historycznych w powiecie Suceava z 2004 roku. Chociaż główne punkty orientacyjne ewolucji terytorialnej miasta Suceava stanowią budynki kultu, to jednocześnie wiedza o cennych zabytkach cywilnych i królewskich, które wnoszą nowe elementy w kształtowanie szerokiego i pouczającego obrazu na temat sztuki budowy w naszym kraju. Suceava miała ewolucję formy miejskiej o dość koncentrycznej naturze (czasami z tendencjami do kształtu czworokąta) wokół początkowego jądra (wokół katedry metropolitalnej Mirăuți), przy czym kolejne rozszerzenia były dodawane (w dwóch fazach, w zależności od kościołów założonych w XV-XVII wieku), co stało się konieczne w miarę wzrostu miasta. Ważną rolę w kształtowaniu fizjonomii współczesnego krajobrazu odgrywa także ukształtowanie terenu miasta Suceava i jego okolic.
Opublikowane
2024-12-21
Jak cytować
Gavril, A. G., & Agachi, M. I. (2024). Sylwetka miasta – zabytki historyczne i architektoniczne. Inżynieria Mineralna, 2(2). https://doi.org/http://doi.org/10.29227/IM-2024-02-47
Dział
ARTYKUŁY
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.