Oszustwa naukowe
"UCHWALA Nr 2/2020 ZGROMADZENIA OGÓLNEGO POLSKIEJ AKADEMII NAUK z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie Kodeksu etyki pracownika naukowego" – wyciąg
https://ikifp.edu.pl/wp-content/uploads/2023/12/Uchwala-nr-2-ZO-PAN-2020.pdf [dostęp: 21/09/2024]
4. NIERZETELNOŚĆ W BADANIACH NAUKOWYCH
4.1. RAŻĄCE PRZEWINIENIA
Przewinienia te mogą pojawić się zarówno na etapie składania propozycji projektu badawczego i ubiegania się o fundusze, podczas prowadzenia i recenzowania badań naukowych, jak i podczas prezentowania ich wyników na konferencjach naukowych lub w publikacjach, przytaczania wyników badań innych badaczy, w przygotowywaniu ekspertyz oraz w popularyzowaniu nauki. Popełnienie tych przewinień może przyczynić się do dyskwalifikacji ich sprawcy jako naukowca. Ich ujawnienie musi więc bezwzględnie prowadzić do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
4.2. NIERZETELNE RECENZOWANIE I CYTOWANIE
Naganne i niegodne pracownika naukowego jest nieuzasadnione cytowanie cudzych lub własnych prac albo świadome pomijanie cytowania.
4.3. INNE NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIA
Naganne są wszystkie formy prześladowania i dyskryminacji uczniów, współpracowników w formie autokratycznego stylu kierowania zespołem i tworzenie niekoleżeńskiej atmosfery poprzez zachęcanie współpracowników do nieuczciwej rywalizacji w pracy badawczej. Do tych negatywnych zachowań należy zaliczyć także kierowanie się innymi niż merytoryczne względy, zwłaszcza nepotyzmem, przy zatrudnianiu nowych pracowników i przy przyznawaniu środków finansowych na badania.
Autor przyłapany na oszustwie naukowym dostaje dożywotni zakaz publikowania w Inżynierii Mineralnej, jego przypadek zostaje odnotowany publicznie i zgłoszony do Komisji do Spraw Etyki w Nauce PAN