Systemy wentylacji zakładów stolarskich – studium przypadku
Słowa kluczowe:
wentylacja miejscowa, odciągi miejscowe, instalacja nawiewno-wywiewna, cyklon, odpylanie
Abstrakt
W przypadkach, gdy wentylacja grawitacyjna nie zapewnia skutecznej wymiany powietrza, niezbędnym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu wentylacji mechanicznej. Konieczność stosowania wentylacji mechanicznej w zakładach obróbki drewna uzależniona jest od wielu aspektów, w tym możliwości występowania w stolarni czynników szkodliwych dla zdrowia, wielkości powierzchni pomieszczenia i jego przeznaczenia, rodzaju i częstotliwości wykonywanych prac (obróbka drewna – cięcie, szlifowanie; montaż mebli), stosowania i skuteczności używanych odciągów miejscowych oraz sposobu rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. W artykule przedstawiono możliwości zastosowania systemów wentylacji mechanicznej mającej na celu zapewnienie pracownikom warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz bieżącego oczyszczania stanowisk z wiórów, trocin i odpadów, powstających w trakcie obróbki drewna. Podstawą analizy jest instalacja wywiewna odpylająca (pneumatycznego odwiórowania maszyn stolarskich) pomieszczeń mechanicznej obróbki drewna oraz instalacja nawiewna kompensacyjna, która doprowadza powietrze do pomieszczeń, w których zastosowano odciągi miejscowe, jak również instalacja wentylacyjna nawiewno-wywiewna pomieszczeń montażowych. W artykule przedstawiono również analizę wariantową (100% i 50% pracy obrabiarek), która wskazuje na możliwość znacznych oszczędności energetycznych i kosztowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności odpylania i jakości powietrza.
Opublikowane
2025-01-22
Jak cytować
ŁUCZAK, R., WIEJA, P., KUCZERA, Z., ZWOLIŃSKA-GLĄDYS, K., ŻYCZKOWSKI, P., & BOROWSKI, M. (2025). Systemy wentylacji zakładów stolarskich – studium przypadku. Inżynieria Mineralna, 3(2). https://doi.org/10.29227/IM-2024-02-91
Dział
ARTYKUŁY
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.