nowoczesne technologie w budownictwie oparte o naturę i ich odbiór społeczny w Polsce
Słowa kluczowe:
badania ankietowe, zielone technologie, budownictwo
Abstrakt
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badania dotyczącego stanu świadomości społecznej na temat technologii opartych na naturze w budownictwie oraz, w szczególności, opinii na temat technologii zielonych dachów i zielonych ścian w Polsce. Badanie przeprowadzono w grudniu 2023 roku, w trybie online, przy użyciu tematycznych grup w serwisie społecznościowym. Grupy te koncentrują się na ekologii miejskiej i zielonych rozwiązaniach w budownictwie. W badaniu wzięło udział 210 osób. Wyniki wykazały, że chociaż technologie zielone zyskują zainteresowanie, zastosowanie rozwiązań z tej dziedziny w budownictwie jest wciąż ograniczone. Respondenci wyrazili pozytywne nastawienie wobec technologii zielonych dachów i zielonych ścian, a także uznali je za interesujące i bezpieczne. Pozytywna percepcja tych technologii wiąże się z ich potencjalnym wpływem na oczyszczanie powietrza, redukcję smogu i wzrost produkcji tlenu. Respondenci docenili także walory estetyczne rozwiązań zielonych oraz ich wpływ na poprawę wyglądu miast i tworzenie dodatkowych miejsc do wypoczynku, które są coraz bardziej poszukiwane w przestrzeni miejskiej. Widać potrzebę dalszej promocji i edukacji w zakresie korzyści płynących z technologii zielonych w budownictwie. Możliwości ich zrównoważonego rozwoju mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na estetykę miast, ale także przyczynić się do tworzenia bardziej zielonych i bardziej przyjaznych miastu przestrzeni.
Opublikowane
2024-12-21
Jak cytować
Radziszewska-Zielina, E., & Hałatek, J. (2024). nowoczesne technologie w budownictwie oparte o naturę i ich odbiór społeczny w Polsce. Inżynieria Mineralna, 2(2). https://doi.org/http://doi.org/10.29227/IM-2024-02-59
Dział
ARTYKUŁY
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.