Rozwój miejski – specyficzne aspekty miasta Suczawa napędzane przez kościoły prawosławne
Słowa kluczowe:
urbanistyka, morfologia, historyczność, kościół
Abstrakt
Niniejszy dokument stanowi część badań doktoranckich dotyczących miejsc, gdzie klasztorne kościoły tworzyły struktury miejskie, które przetrwały do dziś w gminie Suceava. Artykuł krótko przedstawia okres, z którego pochodzą najstarsze kościoły, które przetrwały przez wieki, a mianowicie z XIV do XVII wieku. Naturalna ciągłość w przestrzeni miejskiej nie oznacza ani zniszczenia, ani bezmyślnego zachowania wszystkiego, co stare, lecz wręcz przeciwnie – integracji tego, co nowo stworzone, z tym, co stanowi wartość materialną lub duchową z istniejącej historii. W konfiguracji średniowiecznego miasta kościół stanowił punkt odniesienia. W tym sensie pole topologiczne, jako urbanistyczne znaczenie wszystkich projektów architektury religijnej (pomników, które przetrwały do dziś), stanowi całość połączonych obszarów. Ze względu na strukturę miejską te obszary są w ramach reciprocialnych relacji z centrum obywatelskim. można więc stwierdzić, na podstawie analizy topologicznej, że średniowieczna architektura religijna ma również ważny wymiar urbanistyczny.
Opublikowane
2024-12-21
Jak cytować
Gavril, A. G., & Agachi, M. I. (2024). Rozwój miejski – specyficzne aspekty miasta Suczawa napędzane przez kościoły prawosławne. Inżynieria Mineralna, 2(2). https://doi.org/http://doi.org/10.29227/IM-2024-02-46
Dział
ARTYKUŁY
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.