Zrozumienie mechanizmów pochodzenia słonej wody w przybrzeżnych warstwach wodonośnych obszaru Da Nang (środkowy Wietnam)
Abstrakt
Przedostanie się słonej wody do szybko rozwijającego się miasta Da Nang w Wietnamie powoduje obecnie różne wyzwania związane z gospodarką wodną, w tym niedostateczne zaopatrzenie w wodę i jej zanieczyszczenie. Do zbadania pochodzenia i mechanizmu powstawania słonej wody w holoceńskich i plejstoceńskich warstwach wodonośnych wykorzystano zintegrowany model numeryczny SWAT-MODFLOW. Do walidacji wykorzystano metody geofizyczne i izotopowe model SEAWAT zastosowany do symulacji intruzji słonej wody. Wyniki sugerują, że przypływy i odpływy, a także poziom wody w rzekach wpływają przede wszystkim na przybrzeżne warstwy wodonośne. Jednakże skuteczne planowanie i zarządzanie zasobami wodnymi, wraz z utrzymaniem naturalnego uzupełniania słodkiej wody z lokalnych opadów w porze deszczowej, mogłoby umożliwić racjonalne i efektywne wykorzystanie wód gruntowych, ograniczając przedostawanie się słonej wody na wiele obszarów. W porze suchej woda gruntowa jest uzupełniana z obszarów położonych wyżej. Obecna intruzja słonej wody występuje głównie wzdłuż rzek aż do tamy hydraulicznej. Modele symulacyjne, wykorzystujące scenariusze zaprzestania poboru wód podziemnych, ale przejścia na wykorzystanie wód powierzchniowych do celów pitnych, pokazują, że po 30 latach powierzchnia wód zasolonych szybko się kurczy, zmniejszając się z 59,6 km2 do 39,5 km2 i z 40,2 km2 do 28,6 km2 w odpowiednio w warstwach holocenu i plejstocenu.
Copyright (c) 2023 Thao Bach NGUYEN,Nhan Dang DUC,Bang Duc DAO
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.