Badania numeryczne wpływu parametrów przepływu powietrza na temperaturę powietrza w ścianie zmechanizowanej kopalni Mongduong
Abstrakt
Rosnąca głębokość wydobycia i stopień mechanizacji prowadzą do zagrożenia pracowników pracujących w złych warunkach mikroklimatu co stało się jednym z głównych problemów bezpieczeństwa w kopalniach węgla kamiennego. Podczas badania obecnego mikroklimatu w kopalni Mongduong stwierdzoo, że temperatura ściany zmechanizowanej przekraczała dopuszczalne normy (t°≤ 30°C), wilgotność powietrza kształtowała się na poziomie 95–100%. The przyczyną wzrostu temperatury powietrza w ścianie jest energia geotermalna, ciepło wydzielane przez urządzenia ścianowe oraz wysoka temperatura powietrza wlotowego. Aby poprawić środowisko termiczne w rejonie ściany zmechanizowanej, wietnamskie kopalnie węgla kamiennego wprowadzają wentylację, ale jej wydajność nie jest wysoka. W związku z tym w pracy oceniono wpływ przepływu powietrza na temperaturę ściany, w modelach założono różne prędkości przepływu powietrza i różną temperaturę powietrza wlotowego. Wykorzystano oprogramowanie ICM-CFD i Ansys CFX. Temperaturę otoczenia każdego modelu oceniano analizując średnią temperaturę przekroju poprzecznego w wyrobisku i rozkład temperatury.
W celu poprawienia warunków klimatycznych zwiększa się natężenie przepływu powietrza, co powoduje, że temperatura powietrza w ścianie spada, jednak prędkość powietrza jest ograniczona. Ważnym czynnikiem wpływającym na środowisko termiczne w ścianie jest temperaturoa na wlocie do wyrobiska.
Wyniki zawarte w artykule stanowią podstawę do opracowania rozwiązań poprawiających środowisko termiczne dla ściany wysokotemperaturowej.
Copyright (c) 2023 NGUYEN THI Hong,NGUYEN VAN Quang
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.