Projektowanie interwencji parkingowych i metodologia oceny na osiedlach mieszkaniowych
Słowa kluczowe:
opracowanie, ocena, interwencja, mikromobilność, mobilność miejska, parkowanie, wideodetekcja
Abstrakt
Opracowanie to przedstawia przegląd obecnych wyzwań, które występują w projektowaniu koncepcji mobilności miejskiej i koncepcji rozwoju urbanistycznego. Te wyzwania są omawiane w świetle unikalnego projektu ELABORATOR, który łączy różne podejścia i rozwiązania w 12 europejskich miastach w celu poprawy mikromobilności i zrównoważonego rozwoju oraz udowodnienia koncepcji w kierunku miast neutralnych dla klimatu. Głównym celem pracy jest jasne opisanie aktualnego stanu mobilności w mieście Liberec w obszarze osiedla Rochlice z głównym celem skoncentrowanym na dostępności parkingu i identyfikacji niepożądanych zjawisk (niewłaściwe parkowanie, wyczerpana pojemność parkingu, trudności przejścia dla służb ratunkowych itd.). Dlatego definicja trwających problemów jest opisana od podstaw do projektu i proponuje strategiczne interwencje na rzecz efektywnego wsparcia lokalnych potrzeb mobilności. Równolegle zdefiniowana jest metodologia oceny zgodnie z wymaganiami strategicznych celów w zrównoważonych planach mobilności miejskiej oraz celów projektu. Proponowana metodologia odzwierciedla pomiar in situ, identyfikację dużych wpływów w oparciu o analizę ilościową oraz zbieranie informacji zwrotnych jakościowych z wydarzeń publicznych oraz przeprowadzonych wywiadów z mieszkańcami miasta, a także, co nie mniej ważne, wykorzystanie wspólnych doświadczeń miast w ramach projektu ELABORATOR. To kompleksowe rozwiązanie ma na celu poprawę dostępności parkingu i mierzenie rzeczywistego wpływu proponowanych interwencji na ruch w dedykowanych osiedlach.
Opublikowane
2024-12-21
Jak cytować
Broz, J., Ruzicka, J., Langr, M., Hajciarova, E., Navratilova, K., Tichy, T., Belinova, Z., & Sliacky, M. (2024). Projektowanie interwencji parkingowych i metodologia oceny na osiedlach mieszkaniowych. Inżynieria Mineralna, 2(2). https://doi.org/http://doi.org/10.29227/IM-2024-02-55
Dział
ARTYKUŁY
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.