Przewidywanie szeregów czasowych GNSS przy użyciu filtra średniej ruchomej i wielowarstwowej sieci neuronowej perceptronu
Abstrakt
Delta Mekongu i Ho Chi Minh City w Wietnamie są uznawane za obszary w znacznym stopniu dotknięte osiadaniem gruntu. Zjawisko to doprowadziło do znaczących konsekwencji, w tym zwiększonej podatności na takie zjawiska, jak wnikanie soli i powodzie pływowe. Technologia GNSS-CORS, znana ze swojej zdolności do dostarczania ciągłych danych szeregów czasowych, odgrywa kluczową rolę w dokładnym monitorowaniu zmian powierzchni ziemi. Pomimo istnienia tradycyjnych algorytmów do analizy ciągłych danych pomiarowych zebranych za pomocą technologii GNSS-CORS, ich skuteczność jest ograniczona wyzwaniami związanymi z obsługą różnorodnych danych wejściowych i ograniczeniami w prognozowaniu przyszłych przemieszczeń. W związku z tym istnieje rosnąca tendencja do przyjmowania technik sztucznej inteligencji, w szczególności sztucznych sieci neuronowych (ANN), do przewidywania komponentu Up w codziennym rozwiązaniu GNSS. Niniejsze badanie wykorzystuje dane ze stacji CTHO GNSS CORS zlokalizowanej w delcie Mekongu do oceny proponowanych modeli. Innowacyjne podejście hybrydowe, które integruje filtr średniej ruchomej (MAF) i wielowarstwową perceptronową sieć neuronową (MLPNN), zostało wprowadzone w celu zwiększenia dokładności prognozowania. Do oceny skuteczności modeli wykorzystano wskaźniki oceny wydajności, takie jak średni błąd bezwzględny (MAE), średni błąd kwadratowy (MSE) i średni błąd kwadratowy (RMSE). Wyniki pokazują doskonałą wydajność modelu MLPNN, osiągając wysoką dokładność przewidywania.Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.