Obecność mikroplastików i substancji mineralnych w biomasie wykorzystywanej do fermentacji metanowej odpadów spożywczych i kuchennych, wykazana za pomocą spektroskopii FTIR ATR
Abstrakt
Fermentacja metanowa odpadów spożywczych i kuchennych staje się kluczowym źródłem energii odnawialnej, zielonych chemikaliów i nawozów organicznych. Jednak zanieczyszczenie frakcji organicznej mikroplastikami, zwykle pochodzącymi z opakowań, wymaga częstego rozpoznawania jakości surowca biomasowego. W naszych badaniach identyfikacja materiałowa bioodpadów zawierających polimery i biopolimery została przeprowadzona przy użyciu spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR). Analiza selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych wykazała zanieczyszczenie konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi, podczas gdy tworzywa sztuczne biodegradowalne były rzadsze. Widma FTIR wskazały na roślinny charakter bioodpadów i, pomimo złożoności widmowej, dostarczyły zadowalających spostrzeżeń na temat ilościowego stosunku związków organicznych do mineralnych, co ma praktyczne znaczenie w charakterystyce biomasy.Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.