Ocena zachowania macroporowatej powłoki zaprawowej w odniesieniu do podciągania kapilarnego
Słowa kluczowe:
budynki zabytkowe, murarstwo, renowacja, wilgoć, zaprawy makroporowate
Abstrakt
Ściany murowane budynków zabytkowych często mają problemy spowodowane podciąganiem kapilarnym. Jednym z rozwiązań jest pokrycie ścian zaprawą naprawczą, w tym zaprawami makroporowatymi. Ich funkcją jest zapewnienie, że ściana ma niższą wilgotność niż w przypadku braku pokrycia, aby zmniejszyć degradację, zapobiec eflorescencji i zapobiec plamom wilgoci. Artykuł ten przedstawia wnioski dotyczące zachowania zapraw makroporowatych w odniesieniu do wchłaniania wody na skutek działania kapilarnego oraz procesu suszenia, na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych na próbkach cegieł i zapraw o podobnym składzie do starych ścian, pokrytych makroporowatymi zaprawami. Z badań wynika, że te powłoki mogą pomóc w utrzymaniu niższego poziomu wilgotności w murze przed osiągnięciem nasycenia.
Opublikowane
2024-12-21
Jak cytować
Camino-Olea, M., Cabeza-Prieto, A., Sáez-Pérez, M., Llorente-Álvarez, A., & Rodríguez-Esteban, M. (2024). Ocena zachowania macroporowatej powłoki zaprawowej w odniesieniu do podciągania kapilarnego. Inżynieria Mineralna, 2(2). https://doi.org/http://doi.org/10.29227/IM-2024-02-68
Dział
ARTYKUŁY
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.