Integracja fotogrametrii i magnetometrii w badaniach archeologicznych w Argamum, Dobruja
Słowa kluczowe:
magnetometria, fotogrametria, dron, archeologia, badania archeologiczne
Abstrakt
Celem pracy jest publikacja dziedzictwa kamienia suchego regionu Barrocal, Algarve, w południowej Portugalii. W trakcie badań odkryto, że te budynki w większości są w ruinie. Ich rehabilitacja i upowszechnienie byłyby możliwe z uwagi na dużą wartość kulturową i poczucie przynależności mieszkańców tego regionu. Metodologia badań opierała się na czterech fazach: 1) kontekstualizacja badań przeprowadzonych w Portugalii; 2) identyfikacja i klasyfikacja konstrukcji z kamienia suchego; 3) rejestracja i analiza tych konstrukcji; 4) propozycje konserwacji i promocji. Badanie to jest oryginalne, gdyż nie zostało dotychczas przeprowadzone z tego punktu widzenia, a konieczność lub nowa definicja funkcji tego dziedzictwa może stanowić wartość dodaną dla działalności turystycznej.
Opublikowane
2024-12-21
Jak cytować
Anghel, S., Dragos, A. G., Iordache, G., & Baraitareanu, B. (2024). Integracja fotogrametrii i magnetometrii w badaniach archeologicznych w Argamum, Dobruja. Inżynieria Mineralna, 2(2). https://doi.org/http://doi.org/10.29227/IM-2024-02-81
Dział
ARTYKUŁY
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.