Badanie odpowiednich schematów technologicznych płukania węgli wysokopopiołowych w kopalni Nui Hong
Abstrakt
Obecne zapasy węgla o wysokiej zawartości popiołu w kopalni Nui Hong szacuje się na około 1 mln ton. Ten coraz bardziej gromadzony węgiel nie nadaje się do sprzedaży ani do utylizacji, przez co problem związany z zanieczyszczeniem środowiska staje się coraz poważniejszy. W artykule, przedstawiono wyniki badań nad zmywalnością węgli wysokopopiołowych Nui Hong oraz zaproponowano odpowiedni proces do mycia tego typu węgli. Podstawowe cechy węgli to: wysoka zawartość popiołu powyżej 55%; wysoka
wilgotność powyżej 20%, duża szybkość rozpadu na drobne cząstki w wodzie, duży udział drobnych węgli o frakcji wymiarowej 0-6 mm; 30% lub więcej bardzo drobnej frakcji o wysokiej zawartości popiołu - 0,045 mm, która zawierała głównie szlam, glinę i drobne zanieczyszczenia organiczne niewęglowe. Wyniki analiz wielkości cząstek i analizy typu densymetrycznych o wielkościach węgla +1 mm tego czystego węgla 1-6 mm z zawartością popiołu poniżej 45% można uzyskać przez połączenie kruszenia, przemywania i usuwania wsadu węglowego 0-0,1 mm bardzo drobnych cząstek. Flotacja frakcji wymiarowej - 0,1 mm mogłaby dać czysty pływak węglowy o zawartości popiołu poniżej 40%, pod warunkiem, że szlam powinien zostać usunięty przed flotacją. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że najbardziej odpowiednim schematem technologicznym do przemywania węgli wysokopopiołowych Nui Hong powinno być kruszenie nadawy do -6 (8) mm, przemywanie przez płuczki obrotowe w celu oddzielenia czystego węgla o zawartości 0,1 - 6 mm. (8) mm, odmulanie frakcji - 0,1 mm za pomocą spiralnego klasyfikatora przed flotacją. Z próbek badawczych o średniej początkowej zawartości popiołu 55%, zgodnie z proponowanym schematem technologicznym uzyskano pospolity czysty produkt węglowy o zawartości popiołu około 40-45% i uzysku powyżej 60%. Jakość czystego węgla odpowiadała wietnamskiemu standardowi jakości węgla jako miał węglowy klasy 6B (TCVN), tak aby mógł być dostarczany do lokalnych elektrociepłowni.
Copyright (c) 2020 Inżynieria Mineralna
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.