Badanie nad parametrami wpływu i optymalizacja technologii dla zmechanizowanego wyrobiska eksploatowanego zawałem przy grubych pokładach
Abstrakt
W oparciu o warunki geologiczno-górnicze przodka 3107 w kopalni Liang Baoshi w Chinach, oprogramowanie FLAC3D 2.10 i PFC2D 2.10 zostało wykorzystane do analizy parametrów wpływających na awarię, zawał i stopień odzysku węgla stropowego w zmechanizowanym wyrobisku eksploatacyjnym. Analizowanymi parametrami są długość przodka, wysokość urabiania, rozpiętość i kolejność zawału stropowego.
Wyniki pokazują, że zastosowanie SLTCC przy ograniczonej długości ściany nie sprzyja awariom węgla i zwiększa ubytki górne. Dlatego odpowiedni dobór parametrów technologicznych jest ważny dla efektywnej eksploatacji w grubych pokładach węgla. Wyniki liczbowe pokazują, że projekt przodka o 3 m wysokości urabiania, 0,8 m rozpiętości zawału i z naprzemienną kolejnością skutkuje wysoką wydajnością wydobycia węgla, prostą technologią wydobywczą i wydajną pracą urządzeń przodkowych.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.