Przewidywanie osiadania dróg spowodowanego podziemną działalnością górniczą za pomocą sztucznych sieci neuronowych
Abstrakt
Osiadanie dróg spowodowane działalnością górniczą stanowi poważny problem na obszarach o intensywnej działalności górnictwa podziemnego. Dlatego też przewidywanie osiadań dróg ma kluczowe znaczenie dla skutecznego zarządzania gruntami i planowania infrastruktury. W artykule zastosowano sztuczną sieć neuronowa (ANN) do przewidywania osiadań dróg spowodowanych podziemną działalnością górniczą w Wietnamie. Model SSN zaproponowany w badaniu to przyjęto w oparciu o rekurencyjny, wieloetapowy proces predykcji, w którym dodawana jest wartość przewidywana z poprzedniego kroku do szeregu czasowego, aby przewidzieć następną wartość. Cały zbiór danych obejmujący 12 mierzonych okresów obejmujący 12 miesięcy z 1-miesięcznym czasem powtarzania jest podzielony na zbiór uczący dla pierwszych 9 mierzonych okresów i zbiór testowy dla ostatnich 3 mierzonych okresów. Walidacja krzyżowa K-krotna jest najpierw zastosowany do zbioru uczącego w celu określenia najlepszych hiperparametrów modelu, które następnie wykorzystuje się do przewidywania osiadania gruntu.
Błędy bezwzględne prognozowanego osiadania drogi zależą od odstępu czasu pomiędzy ostatnią zmierzonym czasem a czasem przewidywanym. Błędy te w dziesiątym miesiącu dla trzech badanych punktów wynoszą 3,0%, 0,1% i 0,1% i wzrastają do 4,8%, 3,3%, i 1,5% w jedenastym miesiącu oraz 7,2%, 2,5% i 1,3% w dwunastym miesiącu. Stwierdzono, że błędy bezwzględne są niewielkie. Wykazano, że proponowana w tym badaniu metoda wykorzystująca SSN może zapewnić dobre przewidywanie czasowe osiadań dróg na terenach górniczych.
Copyright (c) 2023 Hung Viet NGUYEN,Duyen Quang LE,Long Quoc NGUYEN,Tomasz LIPECKI
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.