Badanie i modelowanie matematyczne zagrożeń geologicznych w ocenie ryzyka powodziowego: studium przypadku rzeki Hoang Long, prowincja Ninh Binh, Wietnam
Abstrakt
Podstawową funkcją systemu wałów rzecznych jest ochrona życia i mienia przed zagrożeniem powodziowym.
Jednak ze względu na starzejącą się infrastrukturę oraz różne czynniki geologiczne i antropogeniczne, pewne wrażliwe odcinki systemu wałów mogą powstać w wyniku podniesienia się poziomu wody w wodzie rzeka wzrasta.
Mapy powodziowe są jednym z narzędzi prezentujących istotne informacje dla władz i mieszkańców w zakresie ograniczania ryzyka powodziowego. Celem przedstawionych badań jest sporządzenie mapy powodziowej w warunkach przerwania grobli. Szacunkowe parametry wielkości wyrwy w wale określono za pomocą badań georadarowych wykorzystując model MIKE FLOOD. Podejście to eliminuje zaobserwowaną lukę badawczą poprzez wykorzystanie bazy danych ankietowych zamiast wykorzystania modeli empirycznych. Studium przypadku prowadzone było w systemie wałów na rzece Hoang Long w prowincji Ninh Binh w Wietnamie.
Copyright (c) 2023 Nhuy NGUYEN,Xuan BAN To,Dinh KHA Dang
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.