Algorytmy uczenia maszynowego do wzbogacania danych: obiecujące rozwiązanie zwiększające dokładność przewidywania wibracji gruntu wywołanych wybuchem w kopalniach odkrywkowych
Abstrakt
Problem drgań gruntu wywołanych pracami strzałowymi stanowi istotne wyzwanie środowiskowe w kopalniach odkrywkowych, wymagające precyzyjnych prognoz i środków kontroli. Chociaż modele sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego są obiecujące w rozwiązaniu tego problemu, ich dokładność pozostaje znaczącym problemem ze względu na ograniczone zmienne wejściowe, rozmiar zbioru danych i potencjalny wpływ na środowisko. Aby złagodzić te wyzwania, zbieranie danych jawi się jako potencjalne rozwiązanie zwiększające skuteczność modeli uczenia maszynowego, nie tylko w przypadku drgań gruntów wywołanych wybuchami, ale także w różnych dziedzinach przemysłu wydobywczego. W tym badaniu zbadano opłacalność wykorzystania maszynowego uczenia się w celu gromadzenia danych w celu wygenerowania rozszerzonego zbioru danych, który zapewnia lepsze przewidywanie drgań gruntu wywołanych pracami strzałowymi. Wykorzystując metodę wektorów nośnych (support vector machine - SVM), opisujemy zależności między zmiennymi wejściowymi, aby następnie zintegrować je jako dodatkowe dane wejściowe. Następnie wykorzystuje się wzbogacony zbiór danych do konstruowania wielu modeli uczenia maszynowego, w tym k-najbliższych sąsiadów (KNN), drzew klasyfikacji i regresji (CART) oraz losowy las (RF), wszystkie zaprojektowane do przewidywania wibracji gruntu wywołanych wybuchem. Analiza porównawcza modeli wzbogaconych i ich oryginalne odpowiedniki, ustalone na początkowym zbiorze danych, stanowią podstawę do wnioskowania w celu optymalizacji wydajności.
Copyright (c) 2023 Hoang NGUYEN,Xuan-Nam BUI,Carsten DREBENSTEDT
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.