Nowe podejście do poprawy działania przekaźników nadprądowych w sieciach górniczych 6kV QuangNinh w Wietnamie
Abstrakt
Przekaźniki nadprądowe (OCR) to najpopularniejsze urządzenia zabezpieczające stosowane w sieciach górniczych 6kV kopalń odkrywkowych w prowincji QuangNinh w Wietnamie.
W zależności od czasu działania OCR istnieje wiele trybów pracy podzielonych na: natychmiastowe OCR, czas odwrotny OCR, odwrotny określony czas minimalny (IDMT) OCR, przekaźniki ekstremalnie odwrotne. Aby zapewnić ochronę przed: zwarciami fazowymi, zwarciami doziemnymi, zwarciami uzwojenia (w transformatorze), większość firm wydobywczych używa przekaźników nadprądowych o charakterystyce bezzwłocznej.
Charakterystyka ta ma następujące ważne cechy: i) Działa w określonym czasie, gdy prąd przekracza wartości pobudzenia/ustawienia przekaźnika, ii) Działanie przekaźnika opiera się głównie na wielkości prądu, iii) Czas działania jest stały, iv) Nie ma opóźnienia czasowego, v) Prądy robocze są stopniowo zwiększane dla pozostałych przekaźników w miarę zbliżania się do źródła.
Poza wieloma zaletami, przekaźniki mają znaczącą wadę: w przypadku zwarć na początku linii zasilających, OCR o charakterystyce bezzwłocznej zwykle powoduje długotrwałe zadziałanie. Co więcej, czasami dochodzi do fałszywego zadziałania OCR z powodu nieprawidłowej konfiguracji. W tym badaniu zaproponowano metodę offline z symulacją w oprogramowaniu ETAP, aby przezwyciężyć te problemy. W aplikacji Gurobi-Optimizer algorytm identyfikacji ustawienia czasu (TMS) zostanie zastosowany w celu wygenerowania czasu odwrotnego lub charakterystyki odwrotnej. Zaproponowana metoda jest symulowana w programie ETAP z przykładową szkieletową siecią dystrybucyjną 6 kV (w prowincji QuangNinh w Wietnamie). Wykazano następujące wyniki: zapobieganie fałszywemu zadziałaniu OCR i skrócenie czasu działania OCR.
Copyright (c) 2023 Ho Viet BUN,Le Xuan THANH
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Czasopismo pozostawia część majątkową praw autorskich autorowi.
Czasopismo zezwala autorom i zachęca ich do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w instytucjonalnych repozytoriach. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. Udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych, w szczególności (o ile to tylko możliwe) podania tytułu tego czasopisma.